مواد مغذی ضروری را فراموش نکنید!

آنچه در این مقاله میخوانید...

مواد مغذی مورد نیاز بدن باید به طور کامل و همیشگی تامین شود.سلامتی بدن انسان وابسته به برقراری تعادل بین این مواد می باشد. شش گروه مواد مغذی وجود دارد که باید طبق هرم مواد غذایی مصرف شوند. البته مصرف آب در این میان، کمی متفاوت از سایر مواد غذایی ذکر شده می‌باشد.
مواد مغذی مورد نیاز بدن انسان، از دو طریق تامین می‌شود. تامین مواد مغذی به شکل طبیعی و مکمل، دو راه تامین این مواد است.کاملا مشخص است که جذب مواد مغذی از راه های طبیعی بسیار سودمند تر می‌باشد . اما در برخی از موارد، مصرف مکمل ها نیز ضروری است.

ما قصد داریم در این مقاله، پیرامون راه‌های تامین مواد مغذی بدن صحبت کنیم. همچنین به 6 گروه مواد مغذی و هرم غذایی مورد نیاز بدن خواهیم پرداخت و در انتها پیرامون مکمل‌های غذایی بحث خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

مواد مغذی

شش گروه مواد مغذی مورد نیاز بدن

شش گروه مواد مغذی برای بدن شامل موارد زیر است:

 1. آب
  حیاتی‌ترین ماده مغذی برای بدن انسان‌ها، آب است. اهمیت آب به گونه ای می باشد که حفظ حیات فرد به آن وابسته بوده و در صورت محرومیت از آب برای بیش از چند روز ،بدن با مشکلات جدی و حتی مرگ روبرو خواهد شد، برای تامین این ماده حیات بخش نیاز است تا در طول روز، شخص به میزان کافی آب بنوشد. نکته مهم این است که تامین آب برای بدن، می‌تواند از آب میوه، صیفی‌جات و سبزیجات و حتی چای کم رنگ هم انجام شود. اما نوشیدن آب خالص و گوارا در این زمینه نباید فراموش شود.
 2.  کربوهیدرات
  به میزان 45 تا 65 درصد انرژی مورد نیاز بدن از کربوهیدرات‌ها تامین می‌شود. این مواد مغذی به شکل ساده و پیچیده وجود دارند. بهتر است از کربوهیدرات‌های ساده مانند نان و برنج و قند و شکر، کمتر استفاده شود. بدن از طریق کربوهیدرات‌های پیچیده می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن، مغز و حتی سیستم ایمنی بدن را تامین کند.
 3. پروتئین
  پروتئین‌ها به دو دسته گیاهی و حیوانی تقسیم می‌شوند. این مواد مغذی به رشد استخوان، ماهیچه و مو در بدن ، کمک کرده و در تولید آنتی بادی و هورمون در بدن نیز نقش دارند. در صورتی که بدن نیاز به انرژی داشته باشد، می‌توانند انرژی مورد نیاز را تامین کنند. سویا، گوشت مرغ و ماهی و گاو و گوسفند، تخم مرغ، شیر و حتی پنیر، منابع مهم این مواد مغذی هستند.
 4. چربی
  20 تا 35 درصد انرژی بدن از این طریق تامین می‌شود. چربی‌های غیر اشباع برای بدن، ضروری هستند.
 5. ویتامین
  ویتامین‌های مورد نیاز بدن 13 مورد است که همگی در سلامت بدن و سیستم ایمنی به طور مستقیم و غیر مستقیم موثر هستند. 4 ویتامین K,E,D,A در چربی محلول هستند و مابقی محلول در آب هستند.
 6. مواد معدنی
  این مواد که شامل کلسیم، منیزیم، آهن و موارد بسیار زیاد دیگری است، همگی برای بدن ضروری هستند و از مواد غذایی مختلف بدست می‌آیند.

یکی از نکات حائز اهمیت توجه به این نکته است که رژیم پروبیوتیک یکی از برنامه های غذایی است که برای بدن بسیار مفیده بوده و سلامت دستگاه گوارش،سیستم ایمنی و پوست را به دنبال دارد.

مواد مغذی مورد نیاز بدن

هرم غذایی و نقش آن در تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن

پیش از آن‌که هرم غذایی را به عنوان راه اصلی تامین مواد مغذی، بررسی کنیم، بهتر است تعریفی از مواد مغذی و ماده غذایی برای بدن انسان داشته باشیم تا ببینیم آیا هر چیزی را می‌توان به عنوان ماده مغذی به حساب آورد یا خیر. تعریف مورد نظر تعریفی ساده و به دور از مباحث ریز و دقیق علوم زیستی می باشد:
Nutrient یا همان ماده مغذی،به اجزایی مفید در غذا گفته می‌شود که بدن برای حیات و ادامه فعالیت های حیاتی به آن نیاز دارد.
از این تعریف مشخص می‌شود که نه تنها انسان‌ها، بلکه هر موجود زنده‌ای برای ادامه حیات خود، نیازمند مواد مغذی است. سلول‌های بدن، درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌های مختلف را در بدن هضم و جذب می‌کرده تا در فرآیندهای حیاتی جهت حفظ عملکرد ارگان ها مصرف کنند. زنده ماند سلول‌ها در حجم وسیع، مساوی است با زنده ماندن انسان.

هرم مواد غذایی شامل موارد زیر است و به عنوان اصلی‌ترین منبع تامین مواد مغذی برای بدن محسوب می‌شود:

 1. بزرگترین قسمت هرم مواد غذایی که بیشترین آن را تشکیل می‌دهد، نان، ماکارونی و غلات هستند. در واقع این‌ مواد شامل کربوهیدرات‌ها هستند که برای بدن، بسیار ضروری هستند.
 2.  دومین گروه، میوه و سبزیجات و صیفی جات هستند. این مواد غذایی، علاوه بر تامین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن، می‌توانند نقش موثری در تامین بخشی از آب مورد نیاز بدن را هم ایفا کنند.
 3.  گوشت، تخم مرغ و حبوبات، شیر و لبنیات، همگی منبع بسیار مهمی برای تامین پروتئین بدن هستند. مصرف این مواد علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز، می‌تواند پاسخگوی مناسبی برای مقداری از چربی و مواد معدنی مورد نیاز باشد.
 4. چربی‌ها و شیرینی‌ها، کمترین قسمت از هرم مواد غذایی را شامل می‌شوند. چربی‌های غیر اشباع برای بدن مفید هستند ولی در مقابل، چربی‌های اشباع نباید به حد زیاد مصرف شوند. شیرینی و قندها نیز برای تامین مواد مغذی مغز و انرژی بدن مورد نیاز هستند اما بهتر است حساب شده مصرف شوند.

بیشتر بدانیم: تاثیر چاقی بر سلامت بدن !

بهترین منابع برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن

تامین مواد مغذی برای بدن باید به شیوه‌ای صورت بگیرد که بیشترین تاثیر را در بدن داشته باشد. بر هم زدن تعادل هرم مواد غذایی می‌تواند بدن انسان را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف کند. اگرچه مصرف تنها یک گروه از موادغذایی نیز می تواند منجر به ادامه حیات شود اما هدف صرفا ادامه زندگی نبوده و کیفیت زندگی و سلامت جسمانی نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.

انسان از دیرباز تا کنون با طبیعت و مواد غذایی طبیعی خو گرفته است. اگر مواد مغذی مورد نیاز بدن از منابعی جز منابع طبیعی تامین شود، ممکن است زمینه ساز مشکلات جدی برای بدن فرد باشد . بر همین اساس تامین مواد غذایی ارگانیک و سالم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. منابع طبیعی تامین انرژی برای انسان در دل طبیعت قرار دارد.
اما با این حال برخی از افراد مانند نوزادان و کودکان و حتی افراد بیمار یا مسن، نیازمند تامین مواد مغذی به شکل مصنوعی و مکمل هستند و نمی‌توان صرفا به مواد طبیعی اکتفا کرد. پیرامون این موضوع در سایر مقالات بحث شده است.

بهبود کیفیت زندگی با کنترل قند خون ، کلیک کنید !

و کلام آخر
بهترین راه تامین مواد مغذی برای سلول‌های بدن، مواد غذایی طبیعی است که طبق یک رژیم و برنامه صحیح مصرف شوند. مواد طبیعی و ارگانیک به همراه آب آشامیدنی سالم و داشتن فعالیت بدنی می‌تواند سلامت جسمی و روانی افراد را تضمین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفت =

مقالات مرتبط
Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
این مطالب را از دست ندهید!